fbpx

Ścianki działowe, czyli jak podzielić przestrzeń bez remontu?

23 Sty
Kategoria: Home Decor

Od dłuższego czasu bardzo modne są otwarte przestrzenie, jednak czasami chcielibyśmy delikatnie wydzielić jakąś część danego wnętrza. Kiedy myślimy o ściankach działowych, które mają wyodrębnić nam określoną powierzchnię, najczęściej kojarzą nam się od razu ze stałą zabudową z płyt kartono-gispiwych na stelażu. Nawet jak wpisze się takie hasło w wyszukiwarkę, to dostajemy mnóstwo odpowiedzi: jak postawić taką ściankę, najczęściej popełniane błędy itd. Wszystko oczywiście związane z zabudową z płyt.

Ścianki działowe sprawdzą się nie tylko w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr, ale również w dużych wnętrzach domów jednorodzinnych, kawiarniach, barach, restauracjach czy przestrzeniach biurowych. Dziś na rynku mamy dostępnych wiele rozwiązań, które mogą pełnić funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Poniżej znajdziecie ich krótki przegląd.

PARAWAN — praktyczny, funkcjonalny i co najważniejsze mobilny. Może stanowić świetny kamuflaż, kiedy chcemy coś schować, a kiedy stanie się zbędny możemy znaleźć mu nową funkcję w nowym miejscu.

parawany 1

źródła zdjęć: 1 ; 2 ; 3 

parawany 2

źródła zdjęć: 1 ; 2 ; 3

ZASŁONY — w ostatnim czasie wracają ponownie do łask, jak tapety. Były bardzo niedocenione, a teraz mogą stanowić nie tylko element dekoracyjny na oknie, ale także fantastycznie wydzielać określoną przestrzeń, która w miarę potrzeb może błyskawicznie ulec powiększeniu, więc mamy niedrogie i szybkie rozwiązanie.

zaslony 1

źródła zdjęć: 1 ; 2 

zaslony 2

źródła zdjęć: 1 ; 2

ŚCIANKI AŻUROWE — tu mamy ogromne pole do popisu z bogactwem wzorów i kształtów, z drewna, tworzywa sztucznego, metalu, czyli tak naprawdę wszystko, czego dusza zapragnie. Co prawda to rozwiązanie jest już bardziej stałym elementem, ale może stanowić doskonałą dekorację, która nada charakter wnętrzom.

scianki azurowe 1

źródła zdjęć: 1 ; 2 ; 3

scianki azurowe 2

źródła zdjęć: 1 ; 2 ; 3

ŚCIANKI SZKLANE — w tej kwestii jest również większe poruszenie. Do niedawno szkło kojarzono tylko z tym w oknach, drzwiach, kabinach prysznicowych czy typu lacobel, natomiast rzadko było wykorzystywane w inny sposób. Teraz coraz częściej szkło stanowi przegrodę wydzielającą określoną strefę w pomieszczeniach biurowych czy kawiarniach, jest również chętniej stosowane w domach czy mieszkaniach.

szklo 1

źródła zdjęć: 1 ; 2 ; 3

szklo 2

źródła zdjęć: 1 ; 2 ; 3

ŚCIANKI ze SZNURKA, EUROPALET, GAŁĘZI — często jesteśmy je wstanie przygotować sami, naprawdę niewielkim kosztem i uzyskać podział wnętrza z niesamowitym efektem „wow”.

sznurek palety 1

źródła zdjęć: 1 ; 2 ; 3

sznurek palety 2

źródła zdjęć: 1 ; 2 ; 3

Zastosowanie ścianek działowych — funkcja:

  • dzielą wnętrze na kilka stref w zależności od potrzeb,

  • nadają niepowtarzalnego charakteru,

  • są wizualnie lekkie — poprzez zastosowany materiał lub swoją ażurowość,

  • nie wymagają dużej ingerencji remontowej, także przy demontażu, kiedy np. znudzi nam się takie rozwiązanie.

Jak sami widzicie, często nie trzeba stawiać stałej konstrukcji lub zwykłej ścianki, żeby wnętrze było praktyczne, podzielone na strefy i posiadało również dekoracyjne wykończenie. Wiem, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się u każdego, bo każdy z nas ma różne potrzeby i preferencje, ale czasami warto znać inne możliwości niż tylko tradycyjne.

Co sądzicie o takim podziale wnętrz? Uważacie, że jest to ciekawa alternatywa?

Czytany 6183 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi