fbpx

Tapeta czy fototapeta ?

02 Cze
Kategoria: Home Decor

Jestem bardzo ciekawa jak kojarzy się Wam fototapeta?

Ja do dziś mam przed oczami widoczek sielskiej plaży z palmami, które zdobiły ścianę w pokoju, jak to kiedyś nazywano, stołowym, w mieszkaniu rodziców mojej koleżanki.

Na długo utkwiło mi to w pamięci i jakie było moje ogromne zdziwienie kiedy zobaczyłam kilka lat temu jak wyglądają takie tapety i jaka zaszła w nich ogromna zmiana.

Jednak za czym zagłębie się dalej w temat współczesnych tapet, chciałabym zwrócić Waszą uwagę, że tapety to bardzo długa historia, mająca swój początek już w XVI wieku.

Słowo „tapeta” wywodzi się od perskiej nazwy tapeh, które oznacza dywan lub kobierzec.

Pierwsze tapety były ręcznie malowane przez artystów i stanowiły bardzo często dzieła sztuki, stąd też początkowo były bardzo drogie.

Intensywny rozwój tapet przypada jednak dopiero na XVII i XVIII wiek. Przodownikami w tej dziedzinie była Francja i Anglia.

Najsłynniejsze tapety wychodziły z francuskiego warsztatu Jean-Baptiste Réveillon i charakteryzowały się wysoką jakością papieru, bogactwem, a także odważnymi wzorami czy rysunkami.

W XIX wieku nastąpiła mechanizacja przemysłu, kiedy wynaleziono cylinder drukarski zwiększyła się produkcja tapet. Wpłynęło to oczywiście na ich jakość, ale również na obniżenie cen, przez co trafiły do szerszego grona ludzi.

W tym czasie pojawiły się pierwsze tapety zmywalne.

Z kolei pierwsze fototapety pojawiły się tak naprawdę w XX wieku i przez długi czas kojarzone były z kiczem.

Współcześnie zarówno tapety, jak i fototapety różnią się od swoich pierwowzorów.

I tak jeśli chodzi o tapety obecnie mamy na rynku dostępnych kilka rodzajów, między innymi: papierowe, winylowe, na flizelinie, do malowania, z włókna szklanego, akrylowe, tekstylne (najdroższy rodzaj tapety), strukturalne.

tapety1tapety6

tapety3tapety5

tapety2tapety4

Standardowy rozmiar rolki tapety to szerokość 0,53 metra i długość 10,05 metra, jednak dostępne są również w innych rozmiarach np. 0,7 m na 10 m długości czy też 68,5 cm na 10 m.

Na końcu wpisu znajdziecie link do pliku z symbolami i oznaczeniami na etykietach tapet, który pozwoli Wam je wszystkie prawidłowo rozszyfrować .

Tapety występują w przeogromnych ilościach wzorów i kolorów, także raczej każdy znajdzie coś dla siebie, ale gdyby jednak tak nie było i chcielibyście mieć na ścianie coś wyjątkowego i nie powtarzalnego to tu przychodzą nam z pomocą fototapety.

W chwili obecnej, z tego co się orientuję, to nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o to co chcemy aby znalazło się na naszej fototapecie, tak naprawdę jedyną barierę stanowi nasza wyobraźnia i może jeszcze kiepska jakość danego zdjęcia, które chcielibyśmy nadrukować.

w704 2w704 1

w704 3w704

źródła powyższych fototapet: http://pixers.pl/

We współczesnych wnętrzach tapetę i fototapetę stosujemy jako element dekoracyjny stanowiący akcent i / lub kontrast danego wnętrza.

Odpowiadając na koniec na zadane pytanie w tytule artykułu nie wiem na co bym się zdecydowała. Myślę,że wpływ na moja decyzję na pewno miało by wiele czynników, przede wszystkim do jakiego wnętrza miałaby być zastosowana i jaki chciałabym uzyskać jego charakter, a także kto będzie odbiorcą.

DO POBRANIA: oznaczenia tapet 

Artykuł powstał dzięki uprzejmości i współpracy z firmą Esima.

 

A Wy co wybieracie do swoich wnętrz fototapety czy jednak tapety?

 

Źródła opisu historii tapet „Rocznik Muzeum Papiernictwa” tom IV, Duszniki Zdrój 2010

http://rocznik.muzpap.pl/pdfy/rocznik4.pdf 

 

Czytany 3636 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi