fbpx

Jak wygląda praca projektanta wnętrz?

19 Lut
Kategoria: Lifestyle

Wydaje Ci się, że praca projektanta wygląda tak jak z filmów i seriali? Bieganie po sklepach, dobieranie dodatków i spotkania w sielskiej atmosferze przy kawce brzmią cudownie, ale niestety muszę Cię rozczarować. Nie jest tak różowo. Poniżej opowiem Ci, jak wygląda moja praca.

Etap I: Spotkanie z klientem

Praca projektanta oparta jest na wyobrażeniach, marzeniach i życzeniach klienta. Dlatego nic dziwnego, że zawsze zaczynam od rozmowy. Wypytuję o projekt architektoniczny, jeśli taki jest, a jeśli nie, to spotykamy się na miejscu budowy bądź inwestycji. Wtedy to zapoznaję się z surowcem mojej pracy i szczegółowo wypytuję klienta o jego oczekiwania i potrzeby. To w tym momencie musimy dojść do porozumienia, jeśli chodzi o styl przyszłego projektu, wyobrażenia inwestora oraz oczywiście budżet. Kiedy osiągamy konsensusu, możemy przejść do kolejnego etapu.

Etap II: Przygotowanie propozycji

Gdy jestem po pierwszej rozmowie i spotkaniu z klientem, przystępuję do prac projektowych. Zaczynam od przygotowania kilku propozycji, które przedstawiają funkcjonalny układ pomieszczeń. Kiedy wiem, że klient nie poradzi sobie z czytaniem rzutu, od razu przygotowuję wersję projektu w 3D. Dzięki temu inwestor może podjąć decyzję, który z pomysłów realizujemy.

Etap III: Przygotowanie rysunków technicznych

Jeśli projekt jest już w pełni gotowy i klient nie chce wprowadzić poprawek, ruszam z przygotowaniem rysunków technicznych. Tutaj wskazuję usytuowanie podłączeń wodno-kanalizacyjnych oraz tzw. projekt elektryki, który przedstawia rozmieszczenie punktów oświetleniowych, gniazd i łączników.

rys techniczne

Etap IV: Wybieranie materiałów i elementów wyposażenia

I dopiero dochodzimy do etapu, który często najbardziej kojarzy się z pracą projektanta. Jak widzisz, długa do niego droga ;). Kiedy wybieram materiały wykończeniowe na wszystkie powierzchnie i elementy wyposażenia, staram się na bieżąco konsultować z klientami i zabierać ich ze sobą do sklepów, żeby sami zobaczyli wszystko na żywo. Mogą wtedy ocenić, czy dana rzecz na pewno odpowiada ich wyobrażeniom.

materialy kolory

Etap V: Tworzenie wizualizacji

Mniej więcej w tym samym czasie tworzę kompleksowe wizualizacje wnętrz, które obrazują projektowane pomieszczenia z uwzględnieniem konkretnych materiałów oraz elementów wyposażenia, np. modelu drzwi, oświetlenia itp.

wizualizacje 3D

Etap VI: Zakończenie bądź szersze warianty współpracy

Po otrzymaniu wizualizacji klient akceptuje projekt bądź na życzenie dokonuję jeszcze ostatecznej korekty, bazując na wcześniej wybranych materiałach. Często właśnie w tym momencie kończy się nasza współpraca. Klient otrzymuje wówczas wszystko, co powyżej wspomniane, plus dokładny wykaz materiałów i elementów wyposażenia, z którym może udać się na zakupy.

Natomiast jeśli klient wybierze opcję współpracy z nadzorem autorskim, wtedy czuwam nad całym procesem wykończenia wnętrza, żeby wszystko było zgodne z projektem. To najszersza forma pracy z klientami, ale jednocześnie najbardziej odciążająca inwestora. Większość obowiązków związanych z decyzjami i nadzorem biorę na siebie. Przygotowuję również wszystkie potrzebne materiały, wykazy i rysunki dla wykonawcy projektu i stolarza.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi przekonasz się, jak naprawdę wygląda praca projektanta wnętrz i że nie składa się jedynie z biegania po sklepach i przyjemnych spotkań. Czasami muszę bywać psychologiem, budowlańcem, stolarzem (tutaj wyręcza mnie mój mąż), osobą od sprzątania, gdy trzeba ogarnąć bałagan po remoncie, czy pierwszą pomocą, gdy wystąpią nieprzewidziane sytuacje i trzeba szybko im zaradzić.

Nie myśl jednak, że marudzę. Kocham moją pracę, akceptuję każdy jej aspekt i cieszę się, że taki zawód wybrałam. Czasem mam tylko wrażenie, że praca projektanta jest niedoceniana, stąd przedstawiłam Ci krok po kroku, jak to wygląda.

A z czym Tobie kojarzy się praca projektanta? Z chęcią poznam Twoją opinię!

Czytany 1998 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi