Kuchnia - 9 sposobów na ścianę nad blatem

01 Mar
Kategoria: Wnętrza

Jednym z najczęściej zadawanych pytań kiedy rozmawiam z klientami o kuchni, o tym czego oczekują we wnętrzu i jakie są ich potrzeby słyszę "a co zrobić nad blatem, pomiędzy szafkami?"

To jest po prostu pytanie nr 1, najczęściej nie są ważne fronty, okucia, wyposażenie szafek, tylko właśnie jak zagospodarować tą wolną przestrzeń, żeby było praktycznie i efektownie. Zawsze może stanowić to uzupełnienie całego wystroju kuchni lub być doskonałym dodatkiem.

Możliwości na rynku jest coraz więcej, ciągle pojawia się coś nowego i dziś przedstawię Wam 9 wybranych przeze mnie rozwiązań, które uważam, że sprawdzają się najlepiej, a także stanowią ciekawą dekorację.

Czyli tak naprawdę co zastosować zamiast płytek, które każdy zna?

  1. Panel szklany, lakierowany, z grafiką.

To bardzo popularne i znane rozwiązanie, do tego trwałe i praktyczne. Panele szklane mogą być gładkie lub z nadrukami, jakimi sobie tylko wymarzymy.

Panel szklany lakierowany to nic innego jak szklany panel w jednym kolorze, który wybieramy z wzorników RAL lub NCS więc wybór jest przeogromny i w dodatku możemy spasować go dokładnie z kolorem ściany :)

szklo w kuchni

źródło: 1 , 2

  1. Cegła.

Też dość znane rozwiązanie, jednak wielu podchodzi do niego z dużą dozą nieśmiałości, ze względu na strukturę cegły i utrzymanie jej w czystości, w szczególności przy kuchence. Tak naprawdę wystarczy dobry impregnat i mamy problem z głowy.

cegla w kuchni

źródło: 1 , 2 

  1. Beton architektoniczny.

Bardzo popularny w ostatnim czasie, najczęściej we wnętrzach loftowych, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że doskonale sprawdzi się także w kuchni, w wersji surowej lub zaimpregnowanej. Jest wytrzymały i stworzy na pewno niepowtarzalny efekt.

beton architektoniczny kuchnia

źródło: 1 , 2

  1. Drewno.

Coraz chętniej wracamy do korzeni i w tym również do stosowania naturalnego drewna w domach. Panele drewniane idealnie wkomponują się w przestrzeń między szafkową i będą stanowiły wspaniałą dekorację, która również może ocieplić chłodne czy stonowane fronty szafek.

Jeśli jednak mamy spore obawy to idealnym zastępstwem będą płytki drewnopodobne, których na rynku jest coraz więcej i coraz częściej, z daleka, bardzo ciężko je odróżnić od naturalnego drewna.

drewno w kuchni

źródło: 1 , 2

  1. Fototapeta.

Wydruki są wykonywane coraz lepszą i nowocześniejszą technologią. Kilka lat temu, zanim pojawiły się nadruki na szkle, montowano najpierw fototapetę, a następnie na nią nakładano szkło.

Dziś można wykorzystać specjalne lakiery, które wpływają na „utwardzenie” takiej fototapety, chociaż ostatnio spotkałam się również z tym, że jeden z producentów twierdzi iż jego fototapety można, bez żadnych obaw przyklejać w kuchni pomiędzy szafkami i nic się z tym nie dzieje. Sama jeszcze z tego rozwiązania nie korzystałam więc ciężko ocenić mi jakoś i wytrzymałość takiej fototapety.

fototapeta w kuchni

źródło: 1 , 2

  1. Granit.

Co tu dużo pisać, od zawsze wiadomo, że skała jest trwała i praktycznie nie do zdarcia więc w kuchni na pewno sprawdzi się perfekcyjnie.

granit w kuchni

źródło: 1 , 2

  1. Płyta meblowa.

Rozwiązanie stosowane od niedawna, ale z coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Świetnie się sprawdzi jeśli marzy nam się jednolita kuchnia pod względem zastosowanych materiałów wykończeniowych.

laminat kuchnia

źródło: 1 , 2

  1. Fornir kamienny.

To połączenie naturalnego kamienia z prostym montażem i lekkością materiału. Jest elastyczny, wodoodporny, a także wytrzymały i trwały. Kamień to również przepiękne wzory, które mogą stanowić niepowtarzalną dekorację.

  1. Farba.

Najbardziej znane, najłatwiejsze i często najtańsze rozwiązanie. Jeśli zastosujemy farbę o właściwościach szorowalnych, może służyć nam długie lata. Jednak jesteśmy coraz bardziej wymagający i zależy nam też na ciekawych rozwiązania i tu doskonałym uzupełnieniem będą naklejki ścienne czy napisy 3D.

Urozmaicą gładką ścianę i nadadzą jej nietuzinkowego charakteru.

farba naklejka w kuchni

źródło: 1 , 2

Część z przedstawionych sposobów możemy zastosować bez problemu na istniejące już płytki, np. panel szklany, fornir kamienny czy farbę więc nie musimy robić kapitalnego remontu jeśli chcemy przeprowadzić tylko niewielką zmianę w kuchni.

Jak sami widzicie rozwiązań jest sporo, wszystko zależy od naszych upodobań, oczekiwań i zasobności portfela. Pamiętajcie jednak, że najczęściej nie robi się tego na rok czy dwa tylko na zdecydowanie dłuższy czas więc warto zainwestować w te droższe wykończenia.

A u Was jak najczęściej jest wykończona ściana pomiędzy szafkami?

Czekam też na Wasze sugestie co jeszcze umieścilibyście na tej przestrzeni? 

Czytany 11323 razy

Skomentuj

 

 

@tenkawalekpodlogi