fbpx

Praktyczna kuchnia – 3 podstawowe zasady

13 Kwi
Kategoria: Wnętrza

Kuchnia stanowi serce domu, to tu przyrządzamy wszystkie posiłki, które dają nam energie na cały dzień.

W kuchni bardzo ważna jest wygoda i funkcjonalność, która wpływa m.in. na radość z przygotowywanych posiłków.

Dlatego tak ważna przy projektowaniu kuchni jest ergonomia.

Hasło to zaczyna być coraz bardziej popularne, jednak wiem, że u większości ludzi budzi pewnego rodzaju lęk. Kojarzy się najczęściej z matematyką, ciężkimi obliczeniami i samymi skomplikowanymi rzeczami, po części jest w tym troszeczkę prawdy, bo sama wystraszyłam się kiedy miałam pierwsze zajęcia z ergonomii na studiach, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują :)

Najkrócej i najprościej ujmując ergonomia jest nauką o pracy, czyli o takim dostosowaniu miejsc pracy do człowieka, aby był jak najbardziej wydajny przy jak najniższym „uszczerbku” na zdrowiu (w tym unikanie chorób zawodowych).

Dość już jednak tej teorii, czas przejść do rzeczy.

Kuchnia powinna być tak zaprojektowana i zrealizowana, aby każda czynność była łatwa, prosta i przyjemna.

Stosując 3 poniższe zasady stworzycie miejsce, z którego nie będziecie chcieli wyjść :)

1. Dobór kształtu zabudowy kuchni i podział na strefy.

To jedna z ważniejszych zasad wpływająca na funkcjonalność pomieszczenia.

Zabudowa kuchenna powinna być idealnie skomponowana z kształtem pomieszczenia i tak możemy mieć kuchnię jednorzędową, dwurzędową, w kształcie litery L, U lub G, a także kuchnię z wyspą.

Tak powstałą przestrzeń dzielimy na 5 stref: zapasy, przechowywania, zmywanie, przygotowywanie, gotowanie/pieczenie.

kuchnia strefy

źródło zdjęcia: 1

Taki podział wpływa na kolejną zasadę, czyli ...

2. Trójkąt pracy.

Jest to nic innego jak prawidłowe umiejscowienie elementów wyposażenia, czyli najpierw spiżarka i lodówka, następnie zlewozmywak i na końcu płyta grzejna oraz piekarnik.

Niby tak niewiele, a niesamowicie ułatwi nam to przygotowywanie posiłków.

Źle zaprojektowany trójkąt pracy może stać się istnym trójkątem bermudzkim, w którym co prawda nie będą ginąć samoloty, ale stracimy zapał do pracy i chęci przygotowywania posiłków.

kuchnia trojkat

źródło zjęcia: 1

3. Praktyczna przestrzeń użytkowa.

Stawiajmy na nowoczesne rozwiązania i tak zamiast szafek dolnych zastosujmy szuflady z pełnym wysuwem, dzięki którym zmieścimy dużo więcej wyposażenia i będziemy mieć do nich łatwy dostęp. Zniknie problem z półek, czyli żeby sięgnąć daną rzecz znajdującą się z tyłu musimy opróżnić pół szafki.

Jeśli pojawi się wysoki słupek na zapasy, w nim również zastosujmy szuflady z wysokimi bokami. Natomiast w przypadku spiżarki, która będzie znajdować się w dolnych meblach, świetnym rozwiązaniem jest kosz cargo mini, który pozwoli nam zmieścić spore ilości zapasów z bezpośrednim dojściem do nich.

Sama mam zastosowane takie rozwiązanie w swojej niewielkiej kuchni i zastanawiam się teraz jak ja wcześniej mogłam bez niego funkcjonować.

cargo niskie

źródło zdjęcia: 1

Kolejnym bardzo dobrym rozwiązaniem jest szuflada zlewozmywakowa, montowana bezpośrednio pod zlewem, wykorzystująca tą niewielką wolna przestrzeń, gdzie swoje miejsce może znaleźć płyn do mycia naczyń, zmywaczki, ściereczki czy worki na śmieci.

Jeżeli mamy taką możliwość wykorzystajmy maksymalnie narożniki, stosując takie rozwiązania jak magic-corner czy cargo typu nerka.

narozne cargo

źródła zdjęć: 1 , 2

To tylko kilka rozwiązań, które są niesamowicie praktyczne i zwiększają pojemność naszej nawet niewielkiej kuchni.

Kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu i wygoda oraz komfort przygotowywanych posiłki powinny mieć dla nas znaczenie, dlatego pamiętajmy o tych trzech podstawowych zasadach, a satysfakcja będzie gwarantowana.

Wcześniejsze wpisy dotyczące kuchni:

A już w sobotę na blogu pojawi się osobny wpis dotyczący oświetlenia w kuchni.

Jestem ciekawa czy w kuchni macie zastosowane powyższe zasady? Jeśli tak, to wszystkie czy tylko część? Dajcie znać w komentarzach.

Czytany 4163 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi