fbpx

Nowe życie tapet

12 Mar
Kategoria: Wnętrza

Tapety kojarzone kiedyś wyłącznie z elementem tuszującym niedoskonałości ścian, dziś przeżywają swój renesans. Kilkanaście lat temu wyklejone były nimi całe pomieszczenia, teraz tapeta stanowi element dekoracyjny, wyróżniający dany fragment ściany czy pokoju. Dzisiaj tapety pojawią się nawet w kuchniach i łazienkach.

Zmiany, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat, wpłynęły również mocno na wzornictwo. Na rynku w chwili obecnej mamy kilka rodzajów tapet: papierowe, które są nam doskonale znane, winylowe, na flizelinie (te szczególnie lubię), do malowania oraz tekstylne. Każde z nich znajdziesz w szerokiej gamie wzorów i kolorów.

Tapety możemy podzielić na kilka grup:

  • Motywy roślinne, bardzo popularny trend w tym sezonie, co pewnie jest odzwierciedleniem koloru wybranego przez Instytut Panthone (Greenery-15-0343).

motywy roslinne

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3 , 4 , 5

  • Natura, czyli drewno, skóra, kamień czy nawet tkanina. Najczęściej zastosowanie postarzanych desek lub cegiełek jest kosztowne, więc jeśli chcemy uzyskać naturalny efekt i nie wydać na to fortuny, to tapeta jest rozwiązaniem idealnym. Sama zrobiłam tak w swoim mieszkaniu na ścianie z TV i sprawdza się rewelacyjnie.   

tapety natura

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 

  • Efekt 3D, tradycyjne rozwiązanie bardzo dobrze znane nam już od dłuższego czasu, czyli panorama miasta, ulicy czy detal architektoniczny lub zastosowanie wzorów geometrycznych, nadrukowywanych w taki sposób, że tworzą złudzenie optyczne i iluzję głębi. 

tapety efekt 3D

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 

  • Wzory geometryczne, to świetne rozwiązanie praktycznie do każdego wnętrza i utrzymujące się w trendach już od wielu sezonów.   

wzory geometryczne

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 

  • Połysk, czyli tapety mieniące się, współgrające ze światłem, tzw. metalizujące, dające nam najczęściej poświatę ze złota lub srebra; doskonale sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. 

  • Pozostałe/inne: pasy, paski i paseczki, kropki lub napisy, a również ciekawe tapety, które kompletnie nie pasowały mi do żadnej z powyższych grup, dlatego postanowiłam stworzyć dla nich osobną kategorię :) Jak dla mnie świetne rozwiązanie do wszystkich wnętrz, bo każdy może wybrać coś dla siebie. 

tapety inne

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 

Tapety doskonale nadają się do przeprowadzenia szybkiej i efektownej metamorfozy we wnętrzu. Dzięki nim uzyskasz niepowtarzalny charakter swojej przestrzeni.

Na koniec jeszcze mała rada: gdy kupujesz tapetę, pamiętaj, by na każdej rolce był ten sam numer wzoru i partii produkcyjnej, gdyż mogą się minimalnie różnić odcieniem.

Wpis powstał we współpracy z tapetuj.pl/

Czytany 2481 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi