fbpx

Zapytaj projektanta wnętrz część 3

26 Kwi
Kategoria: Wnętrza

Dziś wracam do cyklu Zapytaj projektanta wnętrz, który pojawił się na blogu w ubiegłym roku. Na początku chciałabym zacząć od wyjaśnienia kilku pojęć, które są notorycznie mylone i czasami podczas rozmowy dochodzi do zabawnych sytuacji.

ZLEW a UMYWALKA

Zlew jest montowany w kuchni i służy do zlewania, opłukiwania resztek z naczyń i zmywania. Zresztą jego pełna nazwa to zlewozmywak :).

Umywalka instalowana jest w łazience i służy do podstawowej higieny, np. umycia rąk.

PLAFON, ŻYRANDOL, LAMPA SUFITOWA i KINKIET

Zdarza mi się, że kiedy pytam klienta o rodzaj oświetlenia i zaczynam wymieniać, słyszę pytanie „ A to jest jakaś różnica?”.

Plafon jest montowany do sufitu i jest oprawą "płaską", przylegającą do sufitu.

Żyrandol stanowi często bardzo dekoracyjną oprawę światła i składa się z kilku, a nawet kilkunastu punktów świetlnych, umieszczonych na złożonej konstrukcji. Najszybciej kojarzy się z elementami ozdobnymi w postaci kryształów.

Lampa sufitowa jest to najczęściej jeden punkt świetlny z dekoracyjnym kablem/przewodem i kloszem, który może przybierać różne formy i kształty.

Kinkiet stanowi natomiast ścienne źródło światło i jest doskonałym uzupełnieniem do wyżej wymienionych rodzajów oświetlenia.

GNIAZDO a ŁĄCZNIK (chociaż przyjęło się popularnie włącznik)

Gniazdo miejsce, gdzie podłączamy różnego rodzaju sprzęty do prądu.

Łącznik zamyka obwód i daje możliwość włączenia wybranego oświetlenia.

A w drugiej części dzisiejszego posta chciałabym odpowiedzieć na pytanie jednej z czytelniczek.

Jak wybierać kolory do wnętrz?

Nie jest to proste pytanie i odpowiedź na nie nie będzie jednoznaczna, bo takiej po prostu nie ma. Szeroko na temat koloru i jego wpływu na kształt pomieszczenia pisałam 2 lata temu we wpisie Kolor praktyczne rady.

Wybierając konkretny kolor do wnętrza, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:

- natężenie światła naturalnego,

- oświetlenie sztuczne (barwa i natężenie), które będzie mieć znaczący wpływ na potencjalną zmianę odcienia wybranej farby,

- wykończenie podłogi,

- kolorystykę drzwi i wyposażenia mebli,

- dodatki, które planujemy umieścić w danym wnętrzu, jak np. poduszki, firany, zasłony, rolety/żaluzje itp.

Każda z tych rzeczy będzie miała wpływ na wybrany kolor. Dlatego jeśli macie tylko taką możliwość, wypożyczajcie wzorniki lub zaopatrujcie się w próbki farb. Sprawdzajcie je dokładnie w tym pomieszczeniu, w którym ma się znaleźć dany kolor, bo on będzie zupełnie inaczej wyglądał w sklepie. I jeszcze jedna rada: zawsze oglądajcie kolor, jak wygląda o różnych porach dnia, zarówno przy oświetleniu naturalnym, jak i sztucznym.

A jeśli to nic nie da i nadal będziecie niezdecydowani to zawsze, ale to naprawdę zawsze, najlepszą bazą do każdego wnętrza i wystroju będą kolory neutralne, czyli biały i paleta szarości.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Wam wybór kolorów do wnętrz, a te kilka wyjaśnionych pojęć w pierwszej części wpisu usprawni komunikację :).

Czekam na Wasze kolejne pytania, możecie umieszczać je w komentarzach lub wiadomości prywatnej :)

Wcześniejsze wpisy:

Zapytaj projektanta wnętrz część 1 - Jak optycznie powiększyć pokój?

Zapytaj projektanta wnętrz część 2 - 5 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu wnętrz

 

Czytany 1356 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi