fbpx

Kolory roku 2018

07 Sty
Kategoria: Wnętrza

W tym roku wyjątkowo późno przygotowałam dla Was kolory na bieżący rok, bo dopiero w styczniu, a już co najmniej od miesiąca znane są trendy kolorystyczne. Zawsze największe wyczekiwanie, jaki kolor zostanie ogłoszony, jest w stosunku do Instytutu Pantone i zazwyczaj co roku zaskakuje swoimi odpowiedziami. Na te dane czeka cały świat, nie tylko wnętrzarski, ale także modowy czy kosmetyczny.

I w tym roku padło na fiolet, a dokładnie na Ultra Violet 18-3838, który ma być kolorem wskazującym na patrzenie w przyszłość, takie wizjonerskie spojrzenie. I w sumie po dłuższym zastanowieniu ta barwa kojarzy mi się z galaktyką i gwiazdami, może to zasługa „Gwiezdnych Wojen”, które ostatnio były tak intensywnie reklamowane, a może po prostu szersze spojrzenie :).

pantone 2018 ultra violet

zdjęcia ze strony pantone.com

Sam wiceprezes Pantone Colour Institute Laurie Pressman stwierdził: "Kolor roku Pantone to coś więcej niż" trendy "w świecie projektowania; to naprawdę odzwierciedlenie tego, co jest potrzebne w dzisiejszym świecie."

Postawiono na tajemnicę, intrygę i odkrywanie, a także głęboką symbolikę tego koloru. Zauważono, że projektanci coraz chętniej i odważniej zaczynają korzystać z kolorów i przekonywać do takich rozwiązań swoich klientów, poprzez inspirowanie i wskazywanie oddziaływania kolorów na nasze życie i codzienność. 

Benjmin Moore postawił z kolei na czerwień — Caliente AF-290 z kolekcji Affinity, który ma sygnować nowoczesną architekturę, dodawać pewności siebie i być barwą silną oraz pełną energii. Czerwień coraz częściej pojawia się w naszym życiu na karoseriach samochodów, w postaci tapicerki samochodowej czy meblowej. Kiedyś bardzo często była obecna w naszej codzienności poprzez kolorystykę materiałów obiciowych w salach kinowych czy wnętrzach sal koncertowych, a także w postaci nakryć głowy czy kreacji wieczorowych.

benjamin moore 2018 caliente AF 290 a

zdjęcia ze strony benjaminmoore.pl

Dla mnie osobiście kolor Caliente AF-290 jest zmysłowy, intymny, wyrazisty, elegancki i z duszą, ma w sobie to coś. Będzie doskonale komponował się z wnętrzami klasycznymi i nowoczesnymi.

Kolejny producent to Dulux, który w tym roku wybrał lekko intrygujący kolor, który ma bardzo „ciekawą” nazwę, a mianowicie różowy a brąz. Jest to bardzo ciepła i przyjemna barwa, moim zdaniem odwołująca się do naprawdę miłych skojarzeń, także tych związanych z gościnnością. Da nam wrażenie spokoju, wyciszenia i ukojenia, które jest nam dziś tak potrzebne przy bombardowaniu nas z każdej strony ogromną ilością informacji.

dulux 2018 rozowy a braz

zdjęcia ze strony dulux.pl

Nie macie tak czasami, że chcielibyście zaszyć się w jakimś odludnym miejscu, bez telewizora, telefonu i tych wszystkich cudownych udogodnień i po prostu się zresetować i odpocząć? Ja mam ostatnio tak coraz częściej i z ogromną przyjemnością robię sobie wolne w wersji offline, wcale nie brakuje mi wtedy dostępu do komputera, internetu i telefonu, chociaż z tym ostatnim jest największy problem, bo moim bliscy mają duży problem z zaakceptowaniem sytuacji braku kontaktu.

I na koniec jeszcze Tikkurila z kolorem Terracotta N405. To barwa mocno odwołująca się do natury, swoim odcieniem nawiązuje do czerwonej gliny. Daje wrażenie spokoju, harmonii, świetnie będzie współgrać z naturalnym drewnem i ręcznie wytwarzaną ceramiką. Jest to na pewno kolor należący do palety kolorów ziemi, zresztą kolekcja do której należy Terracotta N405 nosi nazwę „Minerały”. 

Tikkurila 2018 Terracotta N405

zdjęcia ze strony tikkurila.fi 

Mam nieodparte wrażenie, że w większości kolory na 2018 rok mają dać nam uczucie kontaktu z przyrodą, która daje ukojenie, spokój i wprowadza harmonię, co pozwala nam zwolnić, zrelaksować się, odpocząć i wziąć głęboki oddech.

Powiem szczerze, że jak żadnego roku czuję, że te kolory są takie bardzo moje i na pewno chętnie będę wykorzystywać je w nowych projektach, a może nawet któryś z nich znajdzie się w moim pokoju dziennym, który na wiosnę będzie odświeżany.

A jakie są wasze odczucia i wrażenia co do kolorów na ten rok?

 

Czytany 2114 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi