fbpx

Jak za 35 złotych zrobić stoliczek? Prosto, tanio i szybko

07 Cze
Kategoria: Home Decor

Dziś będzie krótko, ale treściwie, czyli jak w bardzo prosty, tani i szybki sposób wykonać modny obecnie stolik druciany. Może pełnić formę stoliczka kawowego, gazetownika lub nocnego, wybór należy już do Was.

U mnie został gazetownikiem i podręcznym stoliczkiem do fotela/krzesła, kiedy chcemy mieć pod ręka miejsce na odłożenie np. szklanki. 

Koszt takiego gotowego stolika to kwota dobrze powyżej 100 zł, a ja pokażę Wam, jak przy niewielkim nakładzie pracy i czasu można mieć taki stolik za 35 złotych.

 

Co nam będzie potrzebne:

  • druciany kosz (dostępne m.in. w KiK, Pepco, Jysk, na Ceneo) — cena około 25 zł;

  • drewniany blat lub deska do krojenia — cena około 7 zł;

  • kołeczki drewniane - meblowe 4 szt., około 0,11 zł/1 szt.;

  • wosk barwiony i przezroczysty lub tylko przezroczysty, jeśli nie chcecie nadawać żadnego koloru;

  • papier ścierny;

  • ołówek stolarski;

  • klej wikol.

 

Ja zaopatrzyłam się w druciany kosz z dwoma uchwytami, które kompletnie do niego nie pasowały i je po prostu zdemontowaliśmy. Od razu był w odpowiadającym nam białym kolorze więc nie wymagał więcej pracy, natomiast jeśli chcielibyście mieć go np. w kolorze miedzianym czy czarnym, wystarczy zaopatrzyć się w farby sprayowe i mamy taki kolor jaki sobie tylko wymarzymy. 

druciany kosz

A jeśli boicie się farb w sprayu i tego czy na pewno uda Wam się pomalować odpowiednio taki kosz, to gorąco zachęcam do zapoznania się z wpisem Agnieszki, gdzie zdradza tajemnice malowania sprayem

I teraz dalsza część pracy, jeśli udało się Wam kupić okrągłą deskę do krojenia o odpowiedniej średnicy to rewelacja, a jeśli tak jak my zaopatrzyliście się w prostokątną deskę, to czeka nas trochę roboty.

Na deskę przyłóż kosz, żeby odrysować jego średnicę i powiększ otrzymany wymiar o około 3-4 cm, żeby powstał rant, następnie przygotuj wyrzynarkę i wytnij odpowiedni kształt. Powiedzmy sobie szczerze, super idealne koło to to nie będzie, więc teraz czeka nas trochę pracy z papierem ściernym i dopracowanie kształtu, czyli wyszlifowanie tak brzegów żeby były jak najbardziej zaokrąglone. Teraz wyznaczmy sobie miejsce na kołeczki meblowe, które będą służyć jako stabilizacja, żeby nasz blat nam się nie przesuwał. Delikatnie nawiercamy otwory pod kołki i wklejamy je na wikol.

blat stoliczka

Może się zdarzyć tak jak u nas, że otwór pod kołek przejdzie na wylot, ale nie ma co się przejmować, naszym zdaniem nadało to całości charakteru.

Następnie jeśli będzie taka potrzeba szlifujemy całą powierzchnię blatu oraz czyścimy go z powstałego „pyłku” drewnianego i możemy przechodzić do woskowania.

blat woskowanie

Jeśli chcemy nadać kolor, to nakładamy wosk barwiony w dwóch warstwach lub pomijamy krok pierwszy i od razu nakładamy dwie warstwy wosku przezroczystego. 

blat po woskowaniu

Kiedy wszystko wyschnie nakładamy blat na metalowy kosz i stolik mamy gotowy.

druciany stoliczek diy 1

druciany stoliczek diy 2

Całkowity czas pracy około 1-1,5 h, nie licząc czasu schnięcia wosku, a przy gotowym kształcie blatu czyli odpowiedniej średnicy deski to myślę, że spokojnie wystarczy nam tylko 30 min.

To jak kto bierze się za realizację? Czekam na efekty Waszej pracy z niecierpliwością.

Czytany 12719 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi