fbpx

W jakich kolorach będzie 2021?

07 Sty
Kategoria: Home Decor

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych przygotowałam zestawienie kolorów na nowy rok.

Czym tym razem zaskoczą nas producenci? Czy szykują się jakieś „szokujące” zmiany w trendach kolorystycznych?

Jak zawsze zaczniemy od największej wyczekiwanej „niespodzianki” czyli Instytutu Pantone, który podobnie jak w 2016 roku, postanowił nas zaskoczyć i wybrał dwa kolory, jasny szary i żółty (Ultimate Gray 17-5104 i Illuminating 13-0647). Wszyscy, z najróżniejszych branż, czekają zawsze na to ogłoszenie, prawie jak na wyrok i często kiedy już wiemy co to za kolor pojawiają się bardzo różne zdania i opinie. Jednak w tym roku odnoszę wrażenie, że wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że wybór szarego i żółtego to strzał w dziesiątkę.

Jest dość spore pole do interpretacji tego połączenia kolorystycznego. Wg Leatrice Eiseman z Instytutu Pantone to „Połączenie solidnej szarości z wibrującą żółcią ma za zadanie wyrazić optymizm, ale ze wsparciem hartu ducha. Praktyczna szarość i ciepła optymistyczna żółć stanowią kombinację, która da nam zarówno nadzieję, jak i moc przystosowywania się do zmiennych warunków. W 2021 roku chcemy po prostu poczuć się lepiej, podniesieni na duchu i gotowi do nowych wyzwań.”

Moim zdaniem te dwie barwy w postaci nie łatwej szarej rzeczywistości ostatniego roku z optymistycznym żółtym, który stanowi nadzieję i daje siłę do działania to naprawdę dobre i charyzmatyczne połączenie, znajdzie na pewno spore odzwierciedlenie w dekoracji i dodatkach do wnętrz, a także w naszych strojach.

pantone color of the year 2021

autor zdjęcia: Instytut Panthone

Następnym kolorem wytypowanym tym razem prze markę Benjamin Moore jest zielono-niebieski z nutą szarości Aegean Teal 2136-40. Z jednej strony jest to stonowany odcień koloru, a z drugiej dość wyrazisty, co stanowi wręcz idealną harmonię. W ostatnich latach różne odcienie zieleni i to nie tylko w postaci farb czy tkanin, ale także roślin, dość chętnie pojawiały się w naszych wnętrzach więc czy takie zestawienie da radę się przebić? Myślę, że jako akcent we wnętrzu będzie doskonałym uzupełnieniem, choć w zależności od dodatków może dawać odczucie chłodnego lub bardziej ciepłego koloru więc jest dość wszechstronny, w zależności od efektu finalnego jaki chcemy uzyskać.

Jako uzupełnienie do koloru głównego „ Aegean Teal” stworzono paletę jedenastu odcieni ziemi. Według twórców całość ma stanowić połączenie między domem, a kolorami, którymi się otaczamy, gdzie nasze „M” w obecnej sytuacji jest często naszym miejscem centralnym.

benjamin moore trendy 2021 paleta paint

autor zdjęcia: Benjamin Moore Paints

Z coraz większym przytupem wracają do nas odcienie beżu i z takim ostatecznym wyborem, pod nazwą „Moc Ziemi” przyszła do nas firma AkzoNobel, czyli marka Dulux. Jako uzupełnienie zaprezentowali również cztery grupy palet barwnych o bardzo wymownych nazwach: Kolory Ziemi, Bezpieczne, Ponadczasowe i Ekspresyjne.

„Moc Ziemi” poprzez ciepły i naturalny odcień ma stanowić solidny fundament, ale także uniwersalną bazę dla innych kolorów.

newsroom dulux colour futures colour of the year 2021 timeless colors livingroom inspiration global 3 kv 0

autor zdjęcia: Akzonobel - Dulux

I na deser została nam jeszcze Tikkurila, której kolorem roku 2021 jest błękit Cumulus oznaczony symbolem Y354. Ma być barwą delikatną i lekką jak chmurka, kojarzyć się z niebem, przestrzenią i powiewem świeżości, nieść spokój i nadzieję. Podobnie jak wcześniej wymienieni producenci, Tikkurila również stworzyła paletę uzupełniającą, 9 kolorów w dwóch odcieniach intensywności: delikatniejszym i bardziej intensywnym.

tikkurila kolory roku 2021

autor zdjęcia: Tikkurila

Każdy z producentów poprzez wybór kolorów roku chce nieść nadzieję i wiarę w lepsze jutro, ale zarazem pokazać, że będzie już inaczej i nie wrócimy do tego co było przed 2020 rokiem. Czy tak będzie? Myślę, że na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi i dopiero za kilka lat przekonamy się jak będzie naprawdę.

Czy zaprezentowane kolory jakoś mnie zaskoczyły? Powiem szczerze, że nie, wszystkie zestawienia są bardzo wyważone, nawet powiedziałabym, że momentami ostrożne. Jednak uważam, że najbardziej trafne zestawienie barw należy do Instytutu Panthone.

Czytany 811 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi