fbpx

Ogród na balkonie

17 Mar
Kategoria: Home Decor

Wiosna już tuż tuż, za oknem przepiękna pogoda i cudowne słońce, choć rześkie powietrze, ostatnie detale remontowe już na ukończeniu (w końcu) i zaczęłam myśleć jak tu odświeżyć nasz malutki balkonik, który również uważam za część naszego mieszkania.

Jest naprawdę nie wielkich rozmiarów, dlatego też nie za dużo się na nim zmieści. Rozpoczęłam więc poszukiwania w internecie ciekawych inspiracji.

Marzy mi się od dawna miejsce na świeże zioła, co prawda już w kuchni zasadziłam je w małych doniczkach, ale jestem ogromną fanką używania świeżych ziół do potraw więc obawiam się, że ta ilość będzie nie wystarczająca przy moich kulinarnych zapędach i stwierdziłam, że bardzo chciałabym żeby pojawiły się również na balkonie umiejscowione w palecie.

ziola paleta mini

źródła: oliviajenkinc.com ; fiestafarms.ca

I w ten sposób zyskam swój malutki ogródek, który nie zajmie mi zbyt wiele miejsca, co jest niezwykle istotne.

O miejscu do siedzenia mogę tylko pomarzyć, tym bardziej, że musi się jeszcze zmieścić sporych rozmiarów drzewko szczęścia, które co roku w okresie wiosenno-letnim ląduje na balkonie plus jeszcze dostęp do sznurków na bieliznę, żeby w końcu pranie mogło szybko schnąć.

I jak tu wszystko pogodzić, żeby pełnił funkcję dekoracyjną a zaraz praktyczną?

Przejrzałam ogromną ilość zdjęć w internecie i wszędzie pokazane są średniej wielkości lub duże balkony, na pewno takie na których spokojnie znajdzie się miejsce na jakiekolwiek siedzisko. U nas jak będzie jakieś krzesełko lub pufa to w połączenie z drzewkiem szczęścia na nic innego nie ma już miejsca.

balkon mini

źródła: maddecorating.blogspot.com ; urzadzamy.pl

Dlatego też stwierdziłam, że pozostanę przy balkonie ziołowo-warzywnym. Mam nadzieję, że uda mi się to ogarnąć, gdyż do tej pory uprawa roślin nie była moją mocno stroną, ale po ostatnich sukcesach, czyli ponownym zakwitnięciu storczyka uwierzyłam w swoje możliwości :)

Kiedy tylko zrobi się ciepło zabieram się do pracy i tak na początek planuję techniczne rzeczy czyli oskrobanie balkonu ze starej, łuszczącej się farby i jego ponowne pomalowanie, wymianę sznurków na nowe, a następnie ruszę ze swoim małym ogródkiem, bo zaczyna rozszerzać mi się perspektywa z ziół również na warzywa :)

I tak warzywa polecane na balkon to: pomidorki koktajlowe, marchewka, pietruszka, cebula, rzodkiewka, a nawet sałata i ogórki.

Trzeba będzie poeksperymentować co z tego wyrośnie.

Poniżej dwa różne sposoby na zrobienie palety z ziołami:

Za jakiś czas pokaże Wam na pewno zdjęcia z metamorfozy naszego balkonu, póki co wrócę jeszcze do tematów remontowych i zdam relacje jak nam poszło z pokojem dziennym i sypialnią.

A Wy sadzicie na swoich balkonach zioła i / lub warzywa? Jakie macie doświadczenia z takimi uprawami?

Czytany 7753 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi