fbpx

Architekt wnętrz, projektant wnętrz, architekt z uprawnieniami - czym się zajmują i co ich od siebie różni?

28 Maj
Kategoria: Lifestyle

Czym zajmuje się architekt wnętrz oraz jaka jest różnica między architektem z uprawnieniami a architektem / projektantem wnętrz, to częste pytania zadawane zarówno przez klientów jak i osoby które myślą o takiej ścieżce kariery. Istnieje wiele różnych publikacji w tym temacie często mylących. Tym artykułem postaram się to pokrótce wyjaśnić.

Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227) „Architekt wnętrz, Projektant wnętrz to specjalista w dziedzinie kształtowania wnętrz, który zajmuje się wystrojem i wyposażeniem ruchomym z uwzględnieniem funkcji pomieszczenia.”

Z kolei według Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa Rozdział 1 Art.2.1 mówi o tym iż „Wykonywanie zawodu architekta polega na współtworzeniu kultury przez projektowanie architektoniczne obiektów budowlanych, ich przestrzennego otoczenia oraz ich realizację, nadzorze nad procesem ich powstawania oraz na edukacji architektonicznej.”

Tak wygląda to formalnie, jednak zostawmy sztywne ramy za sobą i przejdźmy do konkretów.

Na czym polega w takim układzie praca architekta?

Praca w biurze architektonicznym, kiedy zaczynałam swoją przygodę z projektowaniem, otworzyła mi oczy na wiele kwestii. Zawód architekta jest na pewno pod wieloma względami, również prawnymi, bardzo odpowiedzialnym zajęciem. To w ich gestii leży projekt całego budynku lub jego przebudowy czy też rozbudowy oraz zgranie całej dokumentacji z tzw. branżystami, czyli osobami, które zajmują się projektowaniem instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacji i klimatyzacji czy konstrukcją. Taka osoba jak architekt z uprawnieniami bądź konstruktor może podjąć decyzję o usunięciu ściany nośnej, czy powiększenia otworów w elewacji budynku, np. okiennego. Wszystkie więc kwestie budowlano – konstukcyjne powinny być uzgadniane z architektem z uprawnieniami.

Z kolei jeśli chodzi o nasz zawód projektanta / architekta wnętrz nie do końca zgodzę się z definicją Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które cytowałam powyżej.

Co wchodzi w zakres prac architekta wnętrz?

  • inwentaryzacje budowlane,
  • nadawanie funkcjonalności wnętrzom, również poprzez wyburzenia ścian działowych, z zastosowaniem zasad ergonomii,
  • dobór materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia,
  • dobór kolorystyki do wnętrz,
  • projekty zabudowy meblowej,
  • projekty rozmieszczenia punktów oświetleniowych oraz łączników i gniazd,
  • nadzory na realizacją,
  • projekty kolorystyczne elewacji.

My również w swoim zawodzie musimy posiadać wiedzę z zakresu budownictwa i rysunku technicznego, zmysł plastyczny, wyczucie stylu, poczucie estetyki i wyobraźnię przestrzenną. Poza tym, tak jak w każdym tego typu zawodzie, musimy mieć potrzebę ciągłego poszerzania wiedzy, która w dzisiejszych czasach przy zmieniających się trendach oraz pojawiających się nowych materiałach czy wyposażeniach, jest niezbędna.

Z mojego doświadczenia wynika jednak, że często te dwa zawody są łączone w jedno i niejednokrotnie musiałam już wyjaśniać klientom, nie dalej jak dwa dni temu, jaka jest różnica między naszymi zawodami oraz jaki jest mój zakres obowiązków. Inwestorzy wiele razy byli bardzo zdumieni dlaczego nie mogę podjąć decyzji dotyczącej chociażby ściany nośnej, jednak ja zawsze tłumaczę i w takich sytuacjach odsyłam do kolegów czy koleżanek po fachu.

Mam nadzieję, że rozwiałam wszystkie wątpliwości co do różnicy i zakresu działań pomiędzy tymi dwoma różnymi, choć pokrewnymi zawodami.

 

Czytany 1499 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi