fbpx

Oświetlenie sypialni

19 Mar
Kategoria: Wnętrza

Oświetlenie jest jednym z moich ulubionych tematów, dlatego przez najbliższych kilka tygodni przybliżę Wam jak zastosować je w poszczególnych pomieszczeniach, aby prawidłowo się nam funkcjonowało, odpoczywało czy pracowało.

Sypialnia jest miejscem snu, relaksu i wyciszenia. To tu odprężamy się po ciężkim dniu i ładujemy baterię na kolejny.

Sen jest bardzo ważny w życiu człowieka i bez niego nie jesteśmy wstanie prawidłowo funkcjonować. Na jego jakość ma wpływ wiele czynników i jednym z nich jest prawidłowe oświetlenie.

To ono oddziałuje na nasz organizm i wpływa na to czy obudzimy się rześcy i wypoczęci, a także czy wieczorem będziemy wstanie bez problemu zasnąć.

Ze względu na to iż w sypialni oprócz spania, często czytamy, znajduje się też z reguły szafa, dlatego powinniśmy połączyć kilka rodzajów oświetlenia, przede wszystkim ogólne i punktowe.

Oświetlenie ogólne możemy podzielić na takie które będzie umieszczone w obniżonym suficie oraz na lampy sufitowe płaskie, w formie plafonów lub wiszące, np. w postaci dekoracyjnego żyrandola.

oswietlenie gorne

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3

Jednak największe znaczenie ma oświetlenie punktowe. Tego typu rozwiązaniem są lampki nocne w formie stojącej, wiszącej czy montowanej do ściany. Każda z nich powinna znajdować się po obu stronach łóżka i być włączana / wyłączana oddzielnie oraz jeśli jest to możliwe również wspólnie, z przełącznikiem w zasięgu ręki.

Źródło światła do czytania powinno być delikatnie rozproszone i najlepiej o neutralnej barwie.

oswietlenie punktowe

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3 , 4

Następnie oświetlenie wnętrza szafy dzięki taśmą LED połączonym z włącznikiem ruchu. Światło zapali się kiedy otworzymy drzwi i zgaśnie kiedy je zamkniemy. Uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie jakie tylko istnieje. Nie dość, że widzimy całe wnętrze naszej szafy i bez problemu znajdziemy szybko potrzebną część garderoby, to przy okazji wstając wcześniej od drugiej połowy nie obudzimy jej zapalając lampkę nocną, czy o zgrozo oświetlenie ogólne.

Od kiedy korzystam z tego rozwiązania to szczerze przyznam, że nie wyobrażam już sobie, żeby kiedykolwiek zabrakło go w mojej szafie.

Jeśli w sypialni mamy także miejsce na toaletkę to pamiętajmy aby lampa równomiernie oświetlała nam całą twarz, co możemy rozwiązać przynajmniej na trzy sposoby. Pierwszy to lampa wisząca, drugi to kinkiety znajdujące się po obu stronach lustra i trzeci - pasek LED wmontowany w lustro, który daje nam oświetlenie padające na wprost.

toaletka oswietlenie

źródła zdjęć: 1 , 2 , 3

Do każdej z lamp mamy możliwość doboru LED-owego źródła światła, także z możliwością sterowania kolorami oświetlenia.

Od teraz nasza sypialnia będzie idealnym miejscem do wypoczynku, relaksu i spokojnego snu, który następnie doda nam pozytywnej energii na każdy kolejny dzień.

A Wy jakie oświetlenie stosujecie w swoich sypialniach? Dodalibyście jeszcze coś do tej listy?

Czytany 3912 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi