fbpx

Oświetlenie w kuchni

16 Kwi
Kategoria: Wnętrza

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu, stanowi jego serce, a także dostarcza energii w postaci przygotowywanych codziennie posiłków i dlatego tak ważne jest aby znalazło się w niej prawidłowe oświetlenie.

Kuchnia to również miejsce spełniające kilka funkcji, oprócz przyrządzania jedzenia, często jest także miejscem spotkań towarzyskich czy rodzinnych.

To tu najczęściej o poranku rozmawiamy o planach na cały dzień, a wieczorem dzielimy się wrażeniami.

Dlatego tak jak w przypadku innych pomieszczeń musi być oświetlenie ogólne, najlepiej z możliwością regulacji wysokości w przypadku lampy. Jeśli natomiast zastosujemy lamy natynkowe lub podtynkowe, to powinny być tak rozmieszczone, aby równomiernie oświetlały całe wnętrze.

Drugim bardzo istotnym elementem jest oświetlenie blatu roboczego w postaci liniowej (np. paska LED-owe) lub punktowej.

kuchnia szafki gorne

źródło zdjęć: 1 , 2

Pamiętajmy, że światło ogólne nie spełni nam tej funkcji, bo najczęściej zasłonimy je sobie własnym ciałem i powstanie spory cień utrudniający nam przygotowywanie posiłków.

Uzupełnieniem tego typu oświetlenia będzie również to stosowane w okapach.

Kolejnym rozwiązaniem zarówno dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym jest oświetlenie wyspy czy stołu kuchennego i / lub jadalnianego. Tu także nie powinno zabraknąć światła i najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, z regulacja wysokości, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie estetyczne do całości wnętrza.

kuchnia wyspa swiatlo

źródła zdjęć: 1 , 2

Można pomyśleć także o oświetleniu nastrojowym, w szczególności kiedy kuchnię mamy łączoną z jadalnią czy salonem, jednak trzeba tu bardzo uważać żeby nie przedobrzyć.

Jak sami widzicie oświetlenie może pełnić różne funkcje, dzielić pomieszczenia na strefy i być nieodzownym elementem wystroju.

A Wy jak oświetlacie swoje kuchnie? Które światło jest dla Was najważniejsze?

Czytany 3280 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi