fbpx

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

21 Cze
Kategoria: Wnętrza

Oferta drzwi wewnętrznych do naszych domów czy mieszkań jest coraz bardziej bogata i mamy coraz więcej możliwości, nie tylko jeśli chodzi o wzornictwo czy materiały, ale także o rozwiązania „techniczne”. Mam tu na myśli drzwi przylgowe, bezprzylgowe i ukryte. Czym różni się każde z tych rozwiązań?

Drzwi ukryte, jak sama nazwa wskazuje, są tak montowane, że stanowią jedną płaszczyznę ze ścianą, nie posiadają ościeżnicy zewnętrznej i są praktycznie niewidoczne. Skrzydło drzwiowe jest tak przygotowane, że możemy je pomalować pod kolor ściany, przykleić na nie tapetę lub nałożyć np. tynk dekoracyjny. To świetne rozwiązanie do garderoby, schowka, spiżarki, czy innych pomieszczeń, gdzie zależy nam na „gładkiej” ścianie i drzwiach, które nie wychodzą na pierwszy plan i nie stanowią dodatkowego elementu dekoracyjnego.

drzwi ukryte źródła zdjęć: 1 , 2 , 3

Drzwi przylgowe to tradycyjne rozwiązanie stosowane najczęściej w naszych wnętrzach. Mamy tu wyraźną ościeżnicę i skrzydło drzwiowe przesunięte w stosunku do ościeżnicy, co wynika z wcięcia krawędzi skrzydła, które zachodzi na ościeżnicę. Takie klasyczne rozwiązanie sprawdzi się w każdym wnętrzu i jest stosowane od pokoleń, co, nie będę ukrywać, przekłada się na cenę i jest jednym z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku.

drzwi przylgowe źródło zdjęcia

Drzwi bezprzylgowe to ostatnio bardzo modne i popularne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Tak, jak w poprzednim przypadku, tu również mamy widoczną ościeżnicę, jednak stanowi ona równą płaszczyznę ze skrzydłem drzwiowym. Do tego mamy tzw. kryte zawiasy, które chowają się w momencie zamykania drzwi, oraz zamek magnetyczny. Skrzydło drzwiowe daje wrażenie masywniejszego, ale tworząc jedną, gładką powierzchnię, daje ogółem wrażenie lekkości i optycznie powiększają przestrzeń. Jest to ostatnio bardzo często wybierane rozwiązanie, które doskonale się prezentuje zarówno w małych wnętrzach, jak i tych większych.

drzwi bezprzylgowe źródła zdjęć: 1 , 2 , 3

Ciekawy rozwiązaniem jest jeszcze tzw. odwrotna przylga, o której bardzo mało ludzi słyszało. Na czym to polega? Najlepiej wytłumaczyć to na konkretnym przykładzie :). Korytarz jest zazwyczaj strategicznym miejscem w naszych wnętrzach i jak to mówią wizytówką całego domu czy mieszkania. Drzwi do pokoi, sypialni otwierają się zazwyczaj do wnętrza tych pomieszczeń, natomiast drzwi do łazienki zawsze muszą otwierać się na zewnątrz korytarza (tego wymagają przepisy budowlane). W takim układzie tylko skrzydło drzwiowe od łazienki jest wysunięte „do przodu” lub równe z ościeżnicą, natomiast wszystkie pozostałe drzwi są jakby cofnięte, tworzy się wnęka, czyli najpierw jest ościeżnica i dopiero skrzydło. To niestety zaburza nam nieco estetykę korytarza. Żeby jednak tego uniknąć i mieć wszystkie skrzydła drzwiowe w jednej linii, z pomocą przychodzi nam właśnie odwrotna przylga, która spowoduje, że kierunek otwierania drzwi zostanie bez zmian, ale wszystkie drzwi po zamknięciu będą jednakowo wyglądać od strony korytarza. Takie rozwiązanie wpływa na zachowanie harmonii i estetyki we wnętrzu.

Jakie drzwi wybieracie do swoich wnętrz? Słyszeliście o wszystkich rozwiązania które Wam wymieniłam?

Czytany 3028 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi