fbpx

Jak funkcjonalnie zagospodarować skosy?

18 Wrz
Kategoria: Wnętrza

Skosy w naszych domach czy mieszkaniach to często niewykorzystana przestrzeń, która budzi strach przed zagospodarowaniem. Szczerze powiem, że nie wiem skąd takie obawy, ale już wielokrotnie spotkałam się z narzekaniem typu „mamy tu takie pomieszczenie, ale przez te skosy to nic się nie da z nim zrobić”, albo „to wnętrze będzie ciężkie do zaprojektowania, bo jest takie nieustawne przez te skosy”. 

Z ciekawości przed napisaniem tego artykułu wpisałam hasło do wyszukiwarki. Pierwsze tytuły, które mi wyskoczyły w stosunku do skosów, od razu używają negatywnych określeń typu „trudne, niewykorzystane, kłopotliwa przestrzeń”. Kurczę, ja się z tym kompletnie nie zgadzam.

W dużej mierze wiele zależy od wysokości ściany kolankowej, jeśli ma ona około 80 do 110-120 cm, to wiele ułatwia w funkcjonalności danego pomieszczenia. Natomiast jeśli jest niższa, np. ma 70 cm, co jest wystarczającą wysokością w przypadku poddasza nieużytkowego, to też jeszcze nic straconego. Jeżeli wszystko dobrze przemyślimy to jesteśmy wstanie maksymalnie wykorzystać taką przestrzeń, która może mieć bardzo wiele zastosowań, a wszystko zależy od funkcji jaką ma pełnić dane pomieszczenie.

I tak w przypadku niskiej ścianki kolankowej (poddasza nieużytkowego) lub jej braku, co też się czasem może zdarzyć, będzie to doskonałe miejsce na wszelkiego rodzaju schowki, np. na sezonową odzież czy dodatkową pościel dla gości. Tu najlepiej sprawdzą się zabudowy wykonane pod wymiar, na zamówienie u stolarza.

Kiedy jednak mamy te co najmniej 80 cm ściany kolankowej lub więcej i przeznaczymy tę przestrzeń na pokoje, takie jak na przykład sypialnia, to spokojnie możemy postawić pod skosem łóżko. Wiem z doświadczenia, że wiele osób unika tej sytuacji, bo boi się podczas wstawania zawadzić głową o niski „sufit”, ale na to też jest rozwiązanie. Wystarczy przesunąć nieco łóżko do przodu (oczywiście jeśli mamy na to miejsce), a za zagłówkiem zrobić schowek na zapasową pościel, koc czy pled, do których chcielibyśmy mieć w miarę szybki dostęp w razie potrzeby. Skos może być także miejscem na toaletkę, niską komodę czy bieliźniarkę, jak również doskonałym rozwiązaniem na garderobę czy szafę. 

sypialnia poddasze

sypialnia szafa poddasze

Jeśli natomiast dane wnętrze ma pełnić funkcję łazienki to bez problemu może to być miejsce na wannę i tak najczęściej jest wykorzystywane, ale także możemy tam umieścić toaletę (w tym przypadku do swobodnego użytkowania powinniśmy mieć minimum 100 cm wysokości ściany kolankowej) czy szafki na niezbędne akcesoria łazienkowe, zapasowe ręczniki. Podobna sytuacja ma się w przypadku kuchni, gdzie szafki na wymiar lub półki rozwiążą nam problem i pozwolą w pełni wykorzystać przestrzeń.

lazienka poddasze skos

Nie będę ukrywać, że w przypadku skosów najlepszym rozwiązaniem są meble na wymiar. W niektórych przypadkach bez problemu zmieścimy gotową szafkę, tym bardziej, że oferta dostępnych mebli jest coraz bardziej bogata, jednak nigdy nie pozwoli nam na wykorzystanie przestrzeni w 100%.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis choć trochę odczaruje znienawidzone przez wielu skosy i pozwoli spojrzeć na nie nieco łaskawszym okiem. Dla mnie skosy nadają charakter wnętrzom i tworzą niepowtarzalny klimat, więc zamiast się ich bać, przemyślmy, jak fajnie możemy je wykorzystać.  

Czytany 2211 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi