fbpx

Remont - od czego zacząć ?

08 Sty
Kategoria: Wnętrza

W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam podpowiedzieć od czego najlepiej zacząć remont i jak go rozplanować, żeby poszedł sprawnie i bez większych problemów.

Mam na myśli oczywiście kapitany remont, ale przy mniejszych również te wskazówki się sprawdzą, ale na pewno nie wszystkie.

Na początek należy przemyśleć wstępnie jakie zmiany chcielibyśmy przeprowadzić i jakie materiały wykończeniowe zastosować. Będą to istotne informacje przy spotkaniu z potencjalnym wykonawcą, który wyceni zakres swojej pracy oraz określi mniej więcej czas jaki potrzebuje na wykonanie usługi.

Do dobrego wykonawcy, jak również projektanta, trzeba umawiać się ze sporym wyprzedzeniem.

Jeśli jednak nie wiemy jak ma wyglądać ostatecznie nasze wnętrze, albo nie jesteśmy do końca przekonani o pewnych rozwiązaniach, które spodobały nam się w różnych czasopismach czy na stronach internetowych, to jest to najlepszy czas na sięgnięcie po opinię projektanta wnętrz. Doradzi on nam najlepsze funkcjonalne rozwiązanie wnętrza dostosowane do potrzeb wszystkich domowników. Jeśli otrzymamy również projekt z wizualizacjami 3D to z tak przygotowanym materiałem możemy uda się do wykonawcy, który jest wstanie dość precyzyjnie przygotować wycenę, gdyż wie konkretnie jakich prac się od niego oczekuje.

Kiedy mamy już pomysł lub projekt i zamówionego wykonawcę, należy zając się zamówieniem wszystkich materiałów wykończeniowych. Czasami zdarza się tak, że trzeba poczekać kilka lub kilkanaście dni np. za płytkami podłogowymi czy ściennymi, fototapetą, tapetą dekoracyjną, tynkiem itp.

Jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy miejsca na składowanie wszystkich materiałów i elementów wykończenia wnętrz, dobrze jest się umówić ze sprzedawcą, że odbierzemy dany towar w dogodnym dla nas terminie, podając mu oczywiście przybliżony czas. Z własnego doświadczenia wiem, że po wpłaceniu zaliczki, nie ma zazwyczaj z tym żadnych problemów.

Kiedy mamy już z głowy materiały wykończeniowe i zbliża się termin rozpoczęcia prac należy umówić się ze stolarzem, w przypadku robienia kuchni na wymiar; czas realizacji takiej kuchni wynosi średnio około 3 tygodni.

Remont już nam się rozpoczął więc teraz czas na przyjemniejszą rzecz, czyli wyposażenie naszych wnętrz. I w tym przypadku postarajmy się pozamawiać czy zarezerwować wszystkie elementy, żeby bez żadnego problemu pojawiały się dokładnie w tym czasie co trzeba, a jeśli projektant prowadzi nadzór autorki na pewno z przyjemnością nam pomoże, albo nawet wykona za nas te czynności, a my będziemy czekać tylko na efekt końcowy.

Takie podejście do remontu i zaplanowanie oraz przygotowanie wszystkiego wcześniej usprawni na pewno pracę wykonawcy, a nas nie będzie kosztować nerwów. Wiadomo, że nie jesteśmy wstanie przewidzieć wszystkiego w 100%, ale i tak założony plan i jego realizacja, pozwoli nam spokojnie przebrnąć przez remont, nawet jeśli pojawią się nie przewidziane trudności.

Dobrze, że z remontami jest tak, że najpierw strasznie narzeka się na bałagan i ilość sprzątania, a później cieszy się efektem końcowym i szybko zapomina o tych mało przyjemnych rzeczach.

A Wy jakie macie doświadczenie z remontami? Też wszystko planujecie wcześniej czy idziecie na żywioł?

Czytany 2608 razy

 

 

@tenkawalekpodlogi